Wyjątkowe miejsca w Ciechocinku

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)

fontanna

Ciechocinek to niewielka miejscowość, ale mimo to znaleźć można w niej całkiem sporo interesujących  obiektów – nie tylko z  punktu widzenia hotelarskiego. Do najciekawszych rzeczy, jakie powinien obejrzeć każdy turysta odwiedzający miasto, należą przede wszystkim Łazienki numer 2 i 4, ciechocińskie parki oraz dwie z ciechocińskich fontann – Grzybek i fontanna na Parterach Hellwiga.

Omówimy je więc pokrótce, aby zachęcić Was do zwiedzania.

Fontanna Grzybek

Fontanna Grzybek jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym miejscem w Ciechocinku.  Znajduje się ona w samym sercu miasta i jest zdecydowanie czymś więcej, niż tylko ozdobą. W przeciwieństwie do większości fontann, pełni ona bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu miasta – fontanna ta jest obudową głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki i to przez nią przepływa ona do tężni, gdzie zmieniana jest w aerozol i generuje wspaniały ciechociński mikroklimat. Cały proces zaczyna się właśnie tutaj, gdzie solanka wypływa na powierzchnię spod fontanny Grzybek. Konstrukcja ta została zaprojektowana przez Jerzego Raczyńskiego w roku 1926, ale do dzisiaj nieco się zmieniła. Przez niemalże 90 lat przeszła ona kilka istotnych remontów, dzięki którym jest ciągle w świetnym stanie (z uwagi na pełnioną przez nią bardzo istotną funkcję, utrzymanie jej w pełnej sprawności jest niezwykle istotne), ale też nieco się zmieniła. Po pierwsze, Grzybek stoi obecnie o kilka metrów obok swojego pierwotnego położenia, a po drugie jest nieco wyższy niż początkowo. Jako, że woda w tej fontannie to solanka, Grzybek można traktować jak miniaturową tężnię – nasyca ona powietrze w centrum miasta aerozolem bogatym w lecznicze cząsteczki jodu.

Fontanna na Parterach Hellwiga

Fontanna nie musi spełniać wyjątkowej roli w gospodarce miasta, aby była warta uwagi – wystarczy, że jest wyjątkowo widowiskowym obiektem. Taka właśnie jest fontanna na Parterach Hellwiga, czyli najnowsza i najpopularniejsza fontanna w mieście. Podziwiać ją można przy najpopularniejszym ciechociński deptaku, na placu obok szpitala nr 1. Ta uruchomiona w czerwcu roku 2011 fontanna ma na środku wysoki na 1,6 metra kielich, który tryska wysoko cienkim strumieniem  wody, a na jej obwodzie zainstalowane są jeszcze 64 dysze, skierowane do wewnątrz. Całość wieńczy 8 pionowych, spiętrzających się strumieni wody, które tryskają z dysz rozmieszczonych dookoła kielicha.

Wieczorami, fontanna podświetlana jest za pomocą kolorowych lamp, które sterowane są przez komputer – który steruje też dyszami i zmienia co około kwadrans program działania fontanny, cały czas dając jednak niepowtarzalny pokaz światła i wody. Gdy tylko pogoda jest przyjemna, wieczorami ciężko jest znaleźć wolne miejsce na ławeczkach wokół tej pięknej fontanny.

Ciechocińskie parki: Tężniowy i Zdrojowy

Największym z ciechocińskich parków jest Park Zdrojowy, mający aż 19 hektarów powierzchni. Powstał on w wyniku prac prowadzonych według projektów i pod nadzorem Hipolita Cybulskiego i Franciszka Szaniora, którzy przekształcili ogród przy galerii spacerowej w pełnoprawny park. Obaj panowie byli słynnymi na cały kraj, najwyższej klasy architektami zieleni. Oczywiście w dzisiejszych czasach park wygląda nieco inaczej, niż na projektach sprzed 130 laty, można się jednak pokusić o stwierdzenie, że dojrzał on i jest obecnie o wiele atrakcyjniejszy.

Do najbardziej interesujących roślin w parku należą zdecydowanie stare klony, dęby, świerki i lipy, ale także kłęki kanadyjskie, widowiskowe miłorzęby dwuklapowe, skrzydłorzechy kaukaskie i pięknie kwitnące tulipanowce amerykańskie. Nie brakuje też pomnika przyrody, którym jest mierzący aż 22 metry dąb szypułkowy, którego obwód wynosi imponujące 390 centymetrów. Park Zdrojowy to jednak nie tylko rośliny. Na jego wielkiej powierzchni znajduje się wiele niepowtarzalnych obiektów rekreacyjnych:

  • Pijalnia wód mineralnych, projektu Edwarda Cichockiego. Budowano ją w latach 1880-1881 w tak zwanym „stylu szwajcarskim” (który był wtedy bardzo modny i charakterystyczny właśnie dla budownictwa ciechocińskiego). Konstrukcja budynku jest typu słupowo-ryglowego z deskowym szalunkiem, a jej od wschodniej strony rzuca się w oczy przybudówka z wieżyczką. W obszernym budynku mieście się sala koncertowa i kawiarnia „Bristol”.
  • Drewniana muszla koncertowa wybudowana w stylu zakopiańskim w roku 1909, według projektu Pawła Feddersa. Odbywa się w niej regularnie wiele imprez kulturalnych i artystycznych wysokiej rangi, w tym ogólnokrajowe.
  • Fontanna „Jaś i Małgosia”

Park Tężniowy to drugi z najciekawszych kompleksów zieleni w Ciechocinku. Jego początki sięgają roku 1875, kiedy to przy Tężni numer 1 założono ogród spacerowy. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu – nie tylko jest tu pięknie, ale drzewa dają latem schronienie przed palącym słońcem, a tężnie nasycają powietrze zdrowym jodem. Krajobraz parku urozmaicają fontanna i zegar kwiatowy, który jest zarazem największą formą kwiatową w mieście. To też świetny pomysł na spędzenie weekendu w Ciechocinku!

Wyjątkowe miejsca w Ciechocinku, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>