Weekend w Ciechocinku. Nie tylko po zdrowie!

Rating: 7.0/10 (2 votes cast)

18417120982_c325ee96bf_b

Ciechocinek jest miastem cenionych uzdrowisk o unikatowych właściwościach leczniczych. Czy tylko tym może się pochwalić malownicza miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim? Otóż nie! Posiada również bogatą przeszłość historyczną i dysponuje wieloma walorami przyrodniczymi jak i turystycznymi.

Nie ulega wątpliwościom, że to właśnie klimat jest jednym z atutów Ciechocinka, to on ma tak korzystny wpływ na funkcje leczniczo-wypoczynkowej tutejszych uzdrowisk. Ważnymi elementami krainy nizinnej jest średnia temperatura roczna, niewielkie opady, mała wilgotność powietrza oraz duża liczba słonecznych dni. Ciechocinek jako miasto turystyczne, może pochwalić się wieloma obiektami zabytkowymi, jak np. tężnie solankowe, które są największym tego typu obiektem w Europie. Sprzyjające zdrowiu miasto nazywane jest również miastem kwiatów. W parkach rosną prawdziwe dywany kwiatowe, które ułożone są w piękne wzory, tworzące bogate kompozycje. Jak głoszą stare legendy, nawet Jaś i Małgosia zdecydowali się zostać tu na dłużej. Położenie tej malowniczej krainy znajduje się w niewielkiej odległości od Torunia. Sąsiednie atrakcje czynią z miejscowości ciekawe miasto, w którym do zobaczenia i do odkrycia jest niemało.

Gdzie zacząć zwiedzanie ?

Spacer warto zacząć od głównej ulicy, która nosi nazwę „Zdrowotna”, jak przystało na kurort uzdrowiskowy z prawdziwego zdarzenia. Znajdziemy tam wiele niespodzianek i atrakcji. Między innymi możemy zobaczyć tam słynną fontannę o nazwie „Grzybek” oraz sławny Park Zdrojowy. Ta fontanna zwana „grzybkiem” posiada taką nazwę ze względu na swój kształt oraz właściwości wody leczniczej, czyli solanki. Aby zaczerpnąć zdrowia nie trzeba lokować się w najdroższych hotelach, wystarczy posiedzieć przy fontannie i inhalować się powietrzem, które jest bogate w cząsteczki jodu. W trakcie sezonu letniego oprócz wdychania zdrowia, możemy zrelaksować się przy muzyce indiańskiej oferowanej przez zespół z Ekwadoru.

Będąc w Ciechocinku na pewno warto zainteresować się Parkiem Zdrojowym, położonym na przeciwko wcześniej opisanego zabytku. Nie da się go pominąć, gdyż na co dzień jest on miejscem pełnym turystów. Również znajduje się w centrum, więc nie sposób do niego nie trafić. W przewodnikach jest uznany jako obowiązkowy punkt zwiedzania. Zaczynając od głównego wejścia, spotkamy małe źródełko z mostkiem, gdzie nie tylko pływają przepiękne łabędzie, ale według legend poprzez wrzucenie grosika, spełni ono nasze marzenia.

Tuż za źródełkiem znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Zbudowana jest z drewna i występuje w postaci krytej galerii spacerowej. Zaprojektował ją Edward Cichocki w 1881 roku na styl „szwajcarski” z ażurową koronką. W środku możemy zobaczyć salę koncertową oraz możemy wygodnie rozsiąść się w kawiarni. Jak sama nazwa wskazuje, możemy napić się tam wody mineralnej wydobytej z nizinnych źródeł. Za taki symboliczny „kubeczek wody” należy zapłacić 2,50 zł. Jedna z najpopularniejszych wód w Ciechocinku jest woda „Krystynka”, która w smaku jest lekko słonawa. W tym obiekcie możemy również zakupić takie produkty jak szampony, maseczki, sól jodowaną, sól do kąpieli – czyli wszystkie produkty, które posiadają właściwości lecznicze. W parku znajdziemy także Muszlę Koncertową, zbudowaną w stylu zakopiańskim. Organizowane są tam występy miejscowych zespołów, orkiestr oraz różnych artystów z Polski. Kolejną atrakcją jest fontanna Jasia i Małgosi, przy której można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W parku Zdrojowym możemy znaleźć również Warzelnie Soli. Odbiegając od głównych atrakcji, warto napomknąć również o innych miejscach wartych zobaczenia. Przy ulicy Amii Krajowej, możemy w sezonie letnim nacieszyć oko piennymi dywanami kwiatowymi, przy którym znajdują się Łazienki nr III – czyli kompleksy pałacowe. Niedaleko znajduje się Dworek Prezydentów RP, gdzie możemy obejrzeć różne pamiątki związane z codziennym życiem Prezydenta. Dworek można zwiedzać indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych atrakcji, można zobaczyć różnego rodzaju sanatoria, ośrodki lecznice, jaskinie solne, wille i różne kliniki uzdrowiskowe z bogatymi ofertami.

Gdzie warto się zatrzymać?

Ze względu na swój uzdrowiskowy charakter, ofertę noclegową w sercu Kujaw tworzy wiele sanatoriów i obiektów, które świadczą usługi rehabilitacyjne. Różnią się one standardem oraz cenami. Jeśli w planach masz tylko zwiedzanie malowniczej krainy nizinnej, warto zapoznać się z ofertą tanich noclegów, które niekoniecznie muszą być oddalone od centrum miasta. Poszukując noclegu można wybierać spośród dużej liczby obiektów. Zazwyczaj oferują one komfortowe warunki za przystępną cenę. Kwatery oraz pokoje gościnne można wynająć już od 30 – 50 zł. Wszystkie pomieszczenia posiadają potrzebne rzeczy do codziennego funkcjonowania. Największy wydatek czeka turystów, którzy rezerwują pobyt w hotelu czy sanatoriach. Kwota waha się między 90 a 200 zł za noc. Rozbudowane kompleksy umożliwiają korzystanie również ze SPA&Wellness.

Weekend w Ciechocinku. Nie tylko po zdrowie!, 7.0 out of 10 based on 2 ratings