Tężnie w Ciechocinku – sama przyjemność!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.4/10 (25 votes cast)

teznie_w_ciechocinku

Czym są tężnie

Tężnie to urządzenia służące do zwiększenia stężenia (stąd oczywiście nazwa) soli w solance po to, aby potem w warzelni potrzeba było mniej energii cieplnej do odparowania wody i uzyskania takiej samej ilości soli kuchennej, co bez przepuszczenia wcześniej solanki przez tężnie. W rezultacie wzrasta wydajność produkcji, z czego korzyści finansowe są już oczywiste, a przynajmniej były w czasach, gdy ta metoda była popularna. Jak to się jednak dzieje? Aby zrozumieć działanie tych urządzeń, należy poznać ich budowę. Tężnia to zwykle wysoka na kilkanaście metrów, a długa na nawet na kilkaset, konstrukcja drewniana, wypełniona w środku wkładem o jak największej powierzchni.

Ciechocińskie tężnie

Trzy Ciechocińskie tężnie wybudowane są na planie podkowy. Pierwszą (o długości 648 metrów) i drugą (o długości 719 metrów) budowano w latach 1824-1828 z inicjatywy profesora Akademii Górniczej w Kielcach Jakuba Graffa, by doprowadzić do nich solankę z ujęcia “Fontanna Grzybek”. W roku 1859 dobudowano obok nich trzecią tężnię (długą na 333 metry). Wszystkie mają jednakową wysokość 18,4 metra. Konstrukcyjnie, nie różnią się one od siebie w zasadzie niczym, oprócz długości. Ich fundament stanowi aż około 7000 dębowych pali wbitych w ziemię, na nich znajduje się konstrukcja z drewna sosnowego i świerkowego wypełniona wiązkami tarniny, które wymieniać trzeba. Solanka wpompowywana jest na górę tężni i wylewana do środka, gdzie po drodze do zbiornika znajdującego się na dole, pokonać musi wiązki gałązek, o które się rozbija i po których spływa, a jej część oczywiście odparowuje i tworzy aerozol, delikatną mgiełkę obfitującą w mikro oraz makroelementy, takie jak jod, sód, chlor oraz brom. Za ciekawostkę można uznać fakt, że powstawanie aerozolu było czymś niepożądanym przy zagęszczaniu solanki, gdyż wraz z mgiełką wytracały się duże ilości cennej soli. Starano się więc za wszelką cenę minimalizować ten efekt, obecnie zaś, celem jest jak najintensywniejsze wytwarzanie się aerozolu z solanki, z uwagi na jego prozdrowotne działanie.

Niekonwencjonalne zastosowanie tężni – tworzenie mikroklimatu

Nikogo nie interesuje już więc co się dzieje z solanką w tężniach, bo już od dawna nie o jak najwydajniejsze wytwarzanie soli kuchennej chodzi – najważniejsze jest to, jak wpływa ich obecność i działanie na otaczające je powietrze. Jako, że tężnie w Ciechocinku są największymi tego typu obiektami w Europie (ich łączna długość to aż nieco ponad 1741 metrów), to bardzo skutecznie generują niespotkany nigdzie indziej mikroklimat, charakteryzujący się właśnie bogactwem wymienionych wcześniej pierwiastków w powietrzu. Szczególnie ważny jest również układ tężni. Charakterystyczny plan przypominający z lotu ptaka podkowę sprawia, że na dużym obszarze pomiędzy tężniami nasycenie powietrza aerozolem z solanki jest bardzo wysokie.

Zdrowiej w Ciechocinku

Tężnie wciąż więc pracują w Ciechocinku nie bez powodu. Logicznym wydaje się, w czasach, gdy produkcja soli w warzelniach jest już dawno nieopłacalna, wykorzystanie wspaniałych właściwości klimatycznych regionu, w którym ulokowane są tężnie, w celach uzdrowiskowych.

Ciechociński mikroklimat doceniają kuracjusze nie tylko z całej Polski, ale nawet z najdalszych zakątków Europy, którzy przyjeżdżają tu po to, aby leczyć dolegliwości takie jak zapalenie zatok, rozedma płuc, nadciśnienie tętnicze, alergia, nerwica wegetatywna oraz schorzenia górnych dróg oddechowych, ale również dlatego, że tutejsze powietrze świetnie wspomaga profilaktykę i wzmacnia odporność organizmu. Dlatego też, Ciechocinek jest wspaniałym kurortem wypoczynkowym: to ciche i spokojne miejsce, gdzie dasz odpocząć swoim nerwom, a przy tym wzmocnisz się i nabierzesz energii witalnej. Efekt potęgowany jest przez liczne obszary zielone na terenie całego miasteczka, takie jak parki, skwery, kwietniki oraz dywany kwiatowe, dzięki którym nie tylko jest pięknie, ale również powietrze wdychane do płuc jest czyste, świeże oraz bogate w życiodajny tlen. Nic tak nie poprawia samopoczucia, jak długi spacer parkiem wzdłuż tężni.

Unikat na skalę światową

Ciechocińskie tężnie są słynne na całym świecie. Tylko kilka obiektów ulokowanych na terenie Niemiec stanowi dla nich liczącą się konkurencję, jednak z wielu powodów, takich jak między innymi przystępna cena, czyste powietrze, nieskażone środowisko, przyjacielska atmosfera, czy też spokój i cisza niewielkiego miasteczka, każdego roku wielu kuracjuszy z całego świata wybiera właśnie Ciechocinek. Już w roku 2004 wpływy od kuracjuszy zagranicznych zrównały się z wpływami od Polaków.

Przyjemność, na którą stać każdego

Ciechocińskie tężnie czynne są cały rok, jednak opłaty za wstęp pobierane są tylko od wiosny do jesieni w godzinach od 9 do 19. Zimą wstęp jest darmowy.

Ceny biletów są wyjątkowo przystępne:

Bilety dzienne jednorazowego wejścia – dni powszednie Bilety dzienne jednorazowego wejścia – weekendy i święta
Bilet normalny 3zł 4zł
Bilet ulgowy 2zł 3zł
Bilet ze zniżką Euro26 2,70zł 2,70zł

 

Karnety imienne cena
Tygodniowy normalny 19zł
Tygodniowy ulgowy 13zł
Dwutygodniowy normalny 36zł
Dwutygodniowy ulgowy 24zł

 

Tężnie w Ciechocinku - sama przyjemność!, 7.4 out of 10 based on 25 ratings

8 thoughts on “Tężnie w Ciechocinku – sama przyjemność!

  1. W wakacje dosyć często odwiedzam Ciechocinek i musze przyznać iż tężnie to faktycznie ciekawe miejsce, jedyna rzecz jaka mi tam przeszkadza to stany chodników w okół nich, na rolkach cieżko >.<

  2. Przyznam, że w szkole widziałam w podręcznikach mikroskopijne zdjęcia tężni, ale nie pozwoliły mi one na dokładne zrozumienie, co to jest :D A że to było w erze przedinternetowej, nie za bardzo było jak to sprawdzić ;)

  3. [...] Drugą wyjątkową i unikalną budowlą jest Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Znajduje się ona na terenie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego, przy ulicy Wojska Polskiego. Posiada ona niepowtarzalne walory architektoniczne, przez co zachwyca swoim wyglądem i uznawana jest za jedno z najcenniejszych obiektów zabytkowych uzdrowiska. [...]

  4. Ciechocinkowi daleko do Inowrocławia gdzie wstęp na tężnie jest dostępny bez opłat wejście na taras widowiskowy tańszy, super zadbany teren wokół tężni, niesamowite atrakcje artystyczne przyjazna i wspaniała atmosfera w Ciechocinku tego brak brud zaniedbany teren przy tężniach smród wokół tężni nie wyjeżdżam do tego miasteczka wolę Ino.

  5. Panie burmistrzu! Wstyd takiego parku tężniowego ,takiego syfu w żadnym miasteczku tzw uzdrowisku- brak czystych ławek i alejek po prostu syf a przy tężniach oczywiście piękne ławki ale płatne. Nie przynosi to chwały a tym bardziej jak kasujecie bez zniżek za klimatyczne po 3,70 za dzień

  6. Masz rację jak pobierają tak wysoką opłatę klimatyczną tzw.za powietrze to powinno wystarczyć do zwolnienia z opłat korzystania z tężni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>