Spacer po Parku Zdrojowym

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.5/10 (2 votes cast)

park_zdrojowy_ciechocinek

Park Zdrojowy największy z czterech parków, które możemy odwiedzić w Ciechocinku to chyba najcenniejszy zabytek tego miasta. Ten 19 ha obszar zlokalizowany w północnej części tego miasta, powstał w latach 1872-1875. Pierwotnie znajdował się tutaj ogród spacerowy, który należał do zbudowanego 20 lat wcześniej hotelu  Karola Müllera. Teren ten w latach 70 został jednak oddany do użytku publicznego, a jego aranżację powierzono Hipolitowi Cybulskiemu. W następnych latach projekt ten udoskonalał znany warszawski ogrodnik Franciszek Szanior. Udając się na wycieczkę do tego pięknego miasta jest to obowiązkowe miejsce, które należy odwiedzić. Znajdziemy tutaj atrakcje, które zachwycą zarówno dzieci, młodzież, jak również seniorów.

Przechadzając się alejkami parku mamy okazję podziwiać różne rodzaje drzew i krzewów, jak  nasze rodzinne klony, dęby, lipy, świerki, czy też mniej popularne hłyki kanadyjskie, miłorzęby dwuklapowe, skrzydłonechy kaukaskie oraz tulipanowce amerykańskie. Wart obejrzenia jest tu w szczególności jeden z pomników przyrody, a mianowicie dąb szypułkowy, który mierzy 22 metry wysokości i ma aż 390 cm w obwodzie.

Poza przepięknym krajobrazem i mało spotykanymi elementami flory i fauny możemy zobaczyć wiele innych atrakcji, z których słynie Ciechocinek. Każda z nich jest godna uwagi i jedyna w swoim rodzaju. W latach 1880-1881 została w Parku wybudowana pijalnia wód mineralnych (zwana także Kursaalem), która swoim stylem nawiązuje do szwajcarskiej architektury. Miała ona postać krytej, spacerowej galerii, jednak  w okresie międzywojennym była przebudowywana, a obecnie w budynku znajduje się również sala koncertowa, oraz kawiarnia „Bristol”. Jest to zatem miejsce, gdzie można miło spędzić czas, odpoczywając przy tym w przerwie między zwiedzaniem kolejnych obiektów. W sezonie letnim w sali koncertowej często odbywają się koncerty różnego rodzaju, a Ciechocinek słynie przecież z organizacji wielu festiwali i imprez artystycznych.  Drewnianą pijalnię zaprojektował Edward Ciechocki. Po dziś dzień wygląd jej zachwyca, a konstrukcja słupowo-ryglowa oraz zdobiona drewniana ażurowa koronka zapiera dech w piersiach. Pijalnia ta jest jednym z najstarszych obiektów Ciechocinka. W Pijalni można napić się wody wydobytej z miejscowych źródeł, a jeden jej kubeczek kosztuje 2,50 zł. W budynku tym istnieje również możliwość kupienia „Krystynki” – najsłynniejszej ciechocińskiej wody, która ma lekko słonawy smak. Można tutaj również nabyć inne lecznicze produkty, jak np. sól jodowaną, sól do kąpieli, maseczki, czy szampony.

Kolejnym obiektem znajdującym się w Parku Zdrojowym, który obowiązkowo trzeba odwiedzić jest drewniana muszla koncertowa. Tutaj również prezentują się różni wykonawcy ciechocińskich festiwali i innych imprez kulturalnych. Muszla ta zaprojektowana w zakopiańskim stylu przez Pawła Feddersa znajduje się w centrum Parku. Drewniana estrada koncertowa powstała w 1909 roku i stanowi efektywną ozdobę parku, oraz nadaje imprezom niezapomnianą oprawę, a odwiedzającym ją kuracjuszom niezapomniane wspomnienia i widoki.

Niedaleko muszli koncertowej znajduje się słynna fontanna „Jaś i Małgosia”. Początkowo zdobiła ona plac przed Teatrem Letnim, dopiero później została przeniesiona do Parku. Na środku fontanny umiejscowione zostały duże, kolorowe gipsowe figurki przedstawiające chłopca i dziewczynkę, którzy trzymają parasol. Postacie te nawiązują do słynnej bajki o Jasiu i Małgosi, którą zapewne każdy z nas zna. Turyści często przystają podziwiając ten obiekt i robią sobie pamiątkowe zdjęcia na jego tle. Według tradycji powinno się do niej wrzucić drobną monetę, aby zapewnić sobie udany pobyt w Ciechocinku.

Park Zdrojowy warto odwiedzić o każdej porze roku. Jego przepiękny krajobraz, jak również walory uzdrowiskowe zachęcają do spędzania w nim zarówno dnia, jak i nocy. Chodząc alejkami parku i podziwiając niesamowite rośliny, oraz zwierzęta można dosłownie odetchnąć świeżym powietrzem i cieszyć się trwającą chwilą (co nie wszędzie jest możliwe). Pomimo iż park odwiedza mnóstwo kuracjuszy i turystów to każdy znajdzie tutaj zaciszne miejsce, odpocznie na ławeczce, powdycha czystego powietrza, czy przeniesie się myślami w niesamowity świat, jaki w tym miejscu nie tylko dzieci mogą dostrzec.

Spacer po Parku Zdrojowym, 7.5 out of 10 based on 2 ratings

2 thoughts on “Spacer po Parku Zdrojowym

  1. [...] Zaśpiewają oni znane i lubiane piosenki z akompaniamentem orkiestry. Festiwal odbędzie się Parku Zdrojowym w Ciechocinku, ale na koncert laureatów trzeba będzie się wybrać do Torunia (a dokładnie, do Amfiteatru przy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>