Kilka słów o dziecięcej rehabilitacji

Rating: 8.0/10 (2 votes cast)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dziecięca rehabilitacja w głównej mierze kojarzy się z urazami po ciężkich wypadkach lub chorobami zdiagnozowanymi u dzieci zaraz po urodzeniu, do których zaliczyć można chociażby porażenie mózgowe czy zespół Downa.

Jednak niejeden ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci odwiedzają również rodzice z niemowlętami cierpiącymi na takie schorzenia jak obniżone napięcie mięśniowe lub asymetryczne ułożenie ciała, którym rehabilitacja potrzebna jest do prawidłowego rozwoju tak samo, jak dzieciom z wadami wrodzonymi. Niestety liczba młodych pacjentów potrzebujących pomocy rośnie i obecnie prawie każdy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci jest przepełniony, czego efektem są długie kolejki oczekujących na zabiegi i ćwiczenia. Niestety najbardziej przeciążone bywają ośrodki dla dzieci z autyzmem i to one, co jakiś czas wstrzymują przyjmowanie nowych pacjentów. Szacuje się, iż obecnie w Polsce żyje około 20 tysięcy dzieci i 10 tysięcy dorosłych cierpiących na autyzm, a każdego roku odnotowuje się wzrost liczby chorych.

Najbardziej popularnymi są jednak ośrodki rehabilitacyjne oferujące pomoc przy schorzeniach narządu ruchów. Zalicza się do nich: urazy czaszkowo- mózgowe, schorzenia kręgosłupa (skrzywienie kręgosłupa, rwa kulszowa i ramienna, choroba Scheuermanna, dyskopatie), schorzenia neurologiczne (przepukliny oponowo – rdzeniowe, dystrofie mięśniowe, mózgowe porażenie dziecięce, neuropatie, rdzeniowe zaniki mięśniowe, niedowłady po udarach mózgu). Ponadto w ośrodkach można wykonywać rehabilitację po złamaniach, zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych lub zapewnić profesjonalną pomoc dzieciom, które cierpią na choroby reumatologiczne.

Oferta poszczególnych ośrodków jest różnorodna i często zależy od specjalizacji danego ośrodka. Najpopularniejsze terapie to: kinezyterapia, fizykoterapia (elektroterapia, galwanizacja, jontoforeza, elektrostymulacje, magnetoterapia, ultradźwięki, światłolecznictwo, krioterapia, ciepłolecznictwo), hydroterapia, kinesiotaping, muzykoterapia i choreoterapia, hipoterapia, dogoterapia czy też art – terapia. Oczywiście najbardziej popularną formą rehabilitacji są masaże suche.

Bywa, że niejeden ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci jest ostatnią deską ratunku dla najmłodszych potrzebujących wsparcia w prawidłowym rozwoju. Długi czas oczekiwania na rehabilitację nie ma korzystnego wpływu na powstrzymanie postępów różnego rodzaju chorób u dzieci, dlatego ośrodki te powinny być dofinansowywane, a także rozbudowywane, tym bardziej, że tego typu rehabilitacja przynosi wspaniałe efekty.

W Ciechocinku Mali Pacjenci mogą uzyskać pomoc w zakresie rehabilitacji w Szpitalu Uzdrowiskowym Nr 3 im. dra Markiewicza. Placówka mieście się przy ul. ul. Staszica 5, a bezpośredni numer tel. to 54 283 6072.

Kilka słów o dziecięcej rehabilitacji, 8.0 out of 10 based on 2 ratings