Cerkiew św. Michała Archanioła w Ciechocinku

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)

Cerkiew_Archaniola_Ciechocinek

Zabytkowa cerkiew w stylu zauralskim

Cerkiew św. Michała Archanioła w Ciechocinku to jeden z najważniejszych zabytków tego miasteczka. Wybudowano ją w 1894 roku.  Zacznijmy jednak od tego, dlaczego została ona wybudowana właśnie tutaj – do Ciechocinka swego czasu w celach leczniczych przybywali żołnierze z carskiej Rosji. Na początku XX wieku co trzeci kuracjusz w Ciechocinku był prawosławny, nie dziwi więc fakt, iż w tamtym okresie na terenie miasteczka można było znaleźć co najmniej dwóch kapelanów. Cerkiew została wybudowana na podstawie projektu sporządzonego przez Waldemara Feddersa, który to ukończył ASP w Petersburgu.

Jedyna w Europie budowla zauralska

Wyjątkowa z uwagi na swój unikalny charakter – jej styl to klasyczny przykład drewnianego budownictwa rosyjskiego. Konkretnie styl ten określa się jako zauralski, zupełnie już w Polsce niespotykany. Cerkiew św. Michała Archanioła jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ na terenie naszego kraju nie znajdziemy żadnej innej podobnej budowli. Okres międzywojenny zdecydowanie nie był dla takich obiektów łaskawy – to właśnie wtedy zrównano z ziemią cerkwie prawosławne w takich miejscowościach jak: Opoczno, Wieluń, Włocławek, Gostyń, Sieradz, Skierniewice, Konin, Koło, Staszów, Sierpiec, Kalisz, Maczki, Aleksandrów Kujawski, Turek, Lipno czy Mława. Na szczęście to właśnie tutaj, w Ciechocinku dziwnym zrządzeniem losu cerkiew nie została wyburzona.  Jednak jest to unikat nie tylko na skalę kraju, ale również kontynentu – jest to jedyny budynek w stylu zauralskim na terenie całej Europy. Zdecydowanie można więc powiedzieć, że Ciechocinek może być z niej naprawdę dumny.

Historia

Dlaczego tak się stało? Odpowiedź tkwi prawdopodobnie w aktualnym sposobie zagospodarowania cerkwi. Od momentu oddania jej do użytku funkcjonowała zgodnie ze swoim przeznaczeniem do lat 20. – w późniejszym czasie zmieniano jej charakter użytkowy. Najpierw urządzono tam kasyno. Wystarczyło zdjąć kopułę z dachu, by przestała rzucać się w oczy. Dodatkowo została obita deskami, zupełnie jak gdyby ktoś postanowił ocalić piękne zdobienia drewniane na ścianach cerkwi. Dzięki deskom nie tylko cerkiew nie została zburzona, ale jej ściany były pokryte swego rodzaju warstwą ochronną. Osoby zajmujące się cerkwią dbały również o to, aby dach był w dobrym stanie.

W późniejszych latach w cerkwi urządzono zamiast kasyna salę kinową, szkołę, a nawet – wojskowy magazyn. Jeden z wojskowych, Jan Wieremiejuk, jako osoba prawosławna chronił  znacząco przyczynił się do ocalenia cerkwi, podobnie zresztą jak cały garnizon stacjonujący w Ciechocinku. W połowie lat 70. wystąpiono nawet o opiekę konserwatorską tego wspaniałego zabytku.

Dnia 2 grudnia 1995 roku wmurowano w cerkiew kamień węgielny, co zapoczątkowało proces odnowy cerkwi, który nadzorowali konserwatorzy zabytków. Renowacja została w całości sfinansowana przez Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, natomiast głównym pomysłodawcą był Jego Eminencja Metropolita Sawa.

Remont cerkwi miał trwać aż trzy lata, jednak wysiłki władyki Sawy spowodowały, że prace trwały niecały rok. Dokładnie dnia 5 października 1996 roku cerkiew została oficjalnie wyświęcona, po tym, jak 19 kwietnia tego samego roku na kopułach ustawiono krzyże. Obok cerkwi stoi dom parafialny, który również należało odremontować, co polegało na zastąpieniu drewnianego piętra, piętrem murowanym.

Wygląd

Cerkiew została wybudowana z okrągłych bali z drewna pochodzącego z modrzewi. Do umocowania bali nie stosowano w ogóle gwoździ. Wzrok przykuwają zwłaszcza obramowania okien – jest to tak zwana koronka wykonana w drewnie. Zachowały się również kolory, jakimi pomalowano cerkiew – koralowy, niebieski, szary oraz żółty. Cerkiew swój bajkowy wygląd zawdzięcza przede wszystkim błękitnym ścianom oraz niesamowitym zdobieniom oraz wspomnianym kontrastującym obramowaniom. Na dachu można zobaczyć dwie kopuły, zaś z tyłu cerkwi od wewnątrz przeczytać napis „S nami Bog”. Wnętrze cerkwi zdobi  wykonany współcześnie ikonostas – wygląd pierwotny wnętrza niestety nie tylko nie zachował się, ale też nie posiadamy żadnych informacji na temat tego, jak cerkiew wyglądała od środka w czasach, gdy jeszcze pełniła swoją podstawową funkcję. Co ciekawe, najprawdopodobniej powstała z gotowych, transportowanych wprost  z Rosji elementów konstrukcyjnych, a osoby, które budowały tę cerkiew są również twórcami słynnej muszli koncertowej. W pobliżu cerkwi znajduje się dworek prezydencki.

Oczywiście nie da się wyrazić słowami tego, jak faktycznie wygląda cerkiew – to trzeba zobaczyć na własne oczy. Jeśli wybierasz się do Ciechocinka dodaj to miejsce do listy obiektów, które warto zwiedzić.

Położenie

Budynek cerkwi znajduje się na ulicy Wojska Polskiego 3, mieści się na terenie należącym do Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego.

W cerkwi wciąż odbywają się nabożeństwa: w niedzielę liturgia odprawiana jest od godziny 8:45, w czwartki natomiast od godziny 16:00. Budynek cerkwi jest dostępny dla zwiedzających w środy przez półtorej godziny od 14:30.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Ciechocinku, 9.7 out of 10 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>