Atrakcje dla dzieci w Ciechocinku

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.9/10 (15 votes cast)

wakacje_z_dzieckiem

Wyjeżdżając na długo oczekiwane wakacje chcielibyśmy nie tylko się zabawić, ale i wypocząć. Jeśli spędzamy urlop w gronie dorosłych lub tylko we dwoje łatwo jest osiągnąć taką wyważoną mieszankę, jeśli chodzi o spędzanie wolnego od pracy czasu. Niestety, w momencie, kiedy nasza rodzina powiększa się i chcemy wyjechać z naszą pociechą bądź pociechami, nie jest to już takie proste. Oczywiście można wybrać się na urlop ze znajomą rodziną z dziećmi, jednak tak czy siak maluchy wymagają opieki, trzeba również pilnować, czy aby nie robią one niczego głupiego. Poza tym, większość dzieci nie jest w stanie usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Trudno się temu dziwić – dla nich jest to okres, kiedy chcą poznawać świat i nauczyć się jak najwięcej. Jak zorganizować wakacje, aby były one udane zarówno dla nas, jak i naszych pociech?

Wybierając miejsce do wypoczynku należy wziąć pod uwagę możliwości co do zapewnienia dzieciom dodatkowych atrakcji, najlepiej takich, które pozytywnie wpłyną na ich rozwój oraz pozwolą na znalezienie im nowych zainteresowań, hobby.

Dlaczego warto wybrać się do Ciechocinka?

Przede wszystkim pobyt w Ciechocinku to możliwość poprawy odporności naszego dziecka oraz naszej. Konieczne jest jednak także zapewnienie dzieciom innych rozrywek, tutaj mamy na szczęście  bardzo duże pole manewru. Podczas, gdy sami możemy wybrać się we dwoje lub z przyjaciółmi na relaksujący masaż czy do pubu, nasze pociechy mogą wybrać się na:

  • zajęcia z rysunku do Pracowni Rysunku i Malarstwa im. Adama Małysza pod kierunkiem prof. Pawła Lewandowskiego – Palle.  Nasze dziecko nie tylko być może odkryje nową pasję, lecz również będzie miało szansę nawiązania nowych znajomości,
  • zajęcia ze Studiem Solistek, które prowadzone są przez mgr Sławomira Małeckiego. Warto napisać coś więcej na temat prowadzącego, który jest nie tylko muzykiem, kompozytorem, ale i pedagogiem, dlatego też świetnie dogaduje się z najmłodszymi. Zdrowa Woda to nazwa zespołu, który został przez niego założony i którego został liderem. W roku 1984 został absolwentem dziennych studiów magisterskich w Instytucie Wychowania Muzycznego (Bydgoszcz). Jeśli chodzi o jego doświadczenie w zakresie dydaktyczno-pedagogicznym, od 25 lat pracuje on w gimnazjum w Ciechocinku, gdzie jest nie tylko nauczycielem muzyki, ale również pełni rolę wychowawcy. Stworzył zespoły takie jak „Hippo”, „Hitto” oraz „Przyjaciółki” i obecnie prowadzi z nimi zajęcia, które zaowocowały wieloma koncertami oraz sukcesami festiwalowymi. Wspomaga organizację festiwali dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jego zespół „Zdrowa Woda” wspólnie z Jerzym Owsiakiem zapoczątkował WOŚP – w Ciechocinku musiał miejsce pierwszy koncert z tego cyklu. Twórca 7 płyt, bierze udział w wielu festiwalach mających miejsce w naszym kraju. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień i nagród, jak na przykład: Nagroda Wojewody, Medal Staszica za zasługi dla miasta, Wyróżnienie Starosty Powiatowego, Wyróżnienie Wolontariusz roku 2007, Nagroda Starosty Powiatowego oraz Wyróżnienie BMC za zasługi we wspieraniu oraz promowaniu kultury osób niepełnosprawnych,
  • naukę gry na gitarze – zajęcia prowadzone przez mgra Krzysztofa Toczko aka pARTyzanta, który karierę artystyczną rozpoczął wraz z kultowym już zespołem Dżem. Umiejętności muzyczne jak i literackie miał szansę doskonalić pod okiem Ryśka Riedla. Przez kilka lat począwszy od roku 1991 nie tylko poprzedzał solowym występem koncerty tego zespołu, lecz również grał z muzykami na scenie w charakterze gościa. Grał nie tylko na gitarze akustycznej, ale również na akordeonie, instrumentach perkusyjnych oraz harmonijce ustnej. Można usłyszeć go na czterech płytach Dżemu. Potrafi posługiwać się tak zwanym tappingiem oburęcznym, który jest mało znaną technika gry na gitarze.
  • naukę tańca – warsztaty prowadzone są przez Kamilę Marczak, która ukończyła Wychowanie Fizyczne, specjalistka w zakresie gimnastyko korekcyjnej oraz edukacji zdrowotnej. Tańczy od dawna, bo od momentu, gdy skończyła 12 lat. Wtedy to wstąpiła do klubu FIX, gdzie miała okazję trenować techniki taneczne z zakresu hip-hopu, tańca jazzowego oraz disco dance. Warsztaty dla dzieci prowadzi już od 5 lat, nie ma więc problemów, jeśli chodzi o kontakt z dziećmi czy przekazywanie swoich umiejętności. W dalszym ciągu bierze udział w konkursach, szkoleniach (m.in.: Zumba dla dzieci). Wielokrotnie zdobywała miejsca na podium w konkursach tanecznych,
  • warsztaty fotograficzne pod kierunkiem Roberta Kaniewskiego,
  • warsztaty poetycko-teatralne pod kierunkiem mgr Karoliny Jasińskiej – nauczycielki, ale i pedagoga, osoby uwielbiającej zarówno teatr, jak i literaturę oraz podróże. Na zajęciach można nauczyć się nie tylko emisji głosu czy interpretacji tekstów literackich, lecz również koordynacji ruchów oraz – używania swoje wyobraźni. W warsztatach mogą uczestniczyć osoby między 13-19 rokiem życia.

Europejski Plac Zabaw

W 2009 roku w Ciechocinku został otwarty pierwszy europejski plac zabaw. Mieści się on przy ulicach Kościuszki i Armii Krajowej. Dzieci mogą korzystać m.in. z wielkiego zamku z tunelem, zjeżdżalnią i schodkami, wielu huśtawek różnego rodzaju, oraz piaskownicy i karuzel. Jest to doskonałe miejsce na zabawę dziecka, np. w przerwie między zwiedzaniem kolejnych atrakcji.

Dywany Kwiatowe i Kwiatowy Zegar – Kompozycje Kwiatowe Hellwiga

Piękne kompozycje kwiatowe, zawsze kolorowe i ślicznie pachnące zachwycą na pewno każde dziecko. Nieważne czy wybierzesz się tam z dziesięciolatkiem, czy dwulatkiem, taki widok ucieszy oczy zarówno dorosłego, jak i niemowlaka.

Autorem tych pięknie wyglądających kompozycji był Zygmunt Hellwig, który w 1934 roku zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Niszewskiej. Dzisiaj teren ten nazwany jest jego imieniem.

Kompozycja, oraz układ dywanów kwiatowych, czyli pięknych obrazów z kwiatów zmieniana jest co roku. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzać Ciechocinek tak często, jak tylko jest to możliwe. Warto bowiem zobaczyć jak około 120 tys. sadzonek roślin tworzy niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju widok.

Do stworzenia dywanu kwiatowego używa się roślin o ozdobnych liściach w różnych odmianach i gatunkach. Pielęgnacja i strzyżenie dywanu nadaje mu efektywny wygląd przez cały sezon letni. Obwódkę tego wspaniałego dzieła tworzą krzewy żywotnika kulistego, formowanego. Ciechocinek jest jedynym miastem w Polsce, które może poszczycić się tak wspaniale udekorowanymi i misternie urządzonymi klombami-rabatami. Dywany kwiatowe robią ogromne wrażenie dzięki różnorodności roślin, a także czystości panującej na klombach.

Helling pragnął, by Ciechocinek zamienił się w ogromny park. Chcąc swoje pragnienie urzeczywistnić, oprócz tych przepięknych dywanów stworzył inną niepowtarzalną kompozycję kwiatową – Kwiatowy Zegar. Kompozycja ta ma kształt tarczy zegara i składa się z kilkunastu tysięcy kolorowych kwiatów. Ciekawostkę godną polecenia stanowi fakt, że zegar pokazuje aktualną godzinę dzięki ukrytemu pod nasypem elektrycznemu mechanizmowi. Mechanizm zegara zaprojektował zasłużony dla uzdrowiska inżynier J. Hibner.

Bajkowe fontanny

Każde dziecko zapewne zna bajkę o Jasiu i Małgosi, a możliwość zrobienia sobie zdjęcia na ich tle zachwyci je i przeniesie na moment w bajkowy świat. Zwiedzając Park Zdrojowy obowiązkowo należy odnaleźć fontannę „Jaś i Małgosia” znajdującą się na centralnej, obsadzonej lipami krymskimi alei. Postacie bajkowe to nic innego jak gipsowa figurka, stanowiąca element fontanny,  a na pewno sprawią mnóstwo radości każdemu dziecku i wzbogacą o niezapomniane wspomnienia.

Ciechocinek może pochwalić się również inną fontanna, zwaną „Grzybkiem”. Znajduje się ona w Centrum miasta u zbiegu ulic Zdrojowej i Kościuszki. W 1911 roku wykonano odwiert tejże fontanny, jednak dopiero w 1926 roku powstała ostatecznie. Jej projektantem był Jerzy Raczyński. Fontanna „Grzybek” zawdzięcza swoją nazwę kształtowi, gdyż przypomina z wyglądu właśnie grzybka. Dzieciom zapewne spodoba się ten fakt i na pewno ucieszą się, że mogą mieć zdjęcie z grzybkiem. :) Fontanna ta oprócz funkcji ozdobnej tego pięknego miasta, pełni również funkcję przemysłową. Jest ona bowiem obudową głębokiego na 414 metrów odwiertu solankowego. Ponadto jest ona naturalnym inhalatorem dla kuracjuszy, którzy spacerując wokół źródła, czy też siedząc na ustawionych wokół ławeczkach mogą wdychać leczniczy jod, oraz brom zawarty w powietrzu.

Trzecią fontanną, którą powinno zobaczyć każde dziecko jest fontanna „Żabka”, umiejscowiona przy Pijalni Wód Mineralnych. Zielona żabka siedząca na kamieniu na środku fontanny, która „pluje wodą” zapewni naszej pociesze przeniesienie w baśniowy świat. Wiele dzieci odwiedzających ją wierzy bowiem, że całując żabkę można przemienić ją w piękną królewnę

 

Atrakcje dla dzieci w Ciechocinku, 6.9 out of 10 based on 15 ratings

2 thoughts on “Atrakcje dla dzieci w Ciechocinku

  1. Witam, z góry przepraszam za wpis w nieodpowiednim miejscu,ale jakiś czas temu zadała Pani pytanie odnośnie dalszych wpisów na moim blogu na http://www.pasjapodrozowania.bloog.pl , jak na razie nie przewiduję nowych wpisów, a to dlatego, że pracuję teraz nad powieścią (usytuowaną na 2 oddalonych od siebie wyspach) i jest to projekt dużo szerszy. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu mailowego.
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>